Utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi jest stałym elementem życia każdego z nas. Bez tego byłoby ono niepełne, a my nie moglibyśmy zaspokoić potrzeb wynikających z konieczności przynależności czy współpracy z innymi. Dając innym to, co w nas najlepsze sami możemy czerpać wiele z posiadanych znajomości i zdobywać cenne doświadczenia. Czy nam się to podoba, czy nie żyjemy w społeczeństwie, w którym wstępowanie w relacje z innymi występuje na porządku dziennym. Jednak budowanie więzi towarzyskich, zawodowych, rodzinnych czy osobistych to naprawdę duże wyzwanie, jakie stoi przed każdym z nas. Sprawdź więc, jakie zachowania i postawy pomagają tworzyć relacje, z których obie strony są usatysfakcjonowane!

5 zmian, które pozytywnie wpłyną na Twoje relacje z innymi

Bądź sobą

Zdrowe relacje z innymi ludźmi nie mogą być budowane na fałszu i obłudzie. Szczerość jest fundamentem! Niezbędne jest więc porzucenie wszelkich masek, pod którymi skrywa się swoje prawdziwe oblicze. Autentyczna relacja nie może być oparta na manipulacji i kłamstwach – drogą do jej osiągnięcia musi być prawda. Ukrywanie się, przybieranie różnych póz może doprowadzić nie tylko do utraty zaufania bliskich osób, ale i do pogubienia się w swoich własnych oszustwach.

Uważnie słuchaj

W każdym związku niezwykle istotna jest dobra komunikacja. Jest ona kluczem do właściwego zinterpretowania potrzeb drugiej osoby. Dzięki zrozumiałemu komunikowaniu się można skutecznie zapobiec konfliktom i niedomówieniom, jakie mogą powstać gdy dwójkę osób dzieli ściana milczenia. Relacje z innymi powinny więc opierać się na szczerym i otwartym prezentowaniu swoich przekonań oraz potrzeb. Natomiast proces komunikacji powinien nierozerwalnie łączyć się z doskonaleniem umiejętności aktywnego słuchania. Takie zachowanie prowadzi do wzajemnego zrozumienia, poszanowania i wzrostu zaufania.

Uśmiechaj się

Ludzie lgną do osób pozytywnych. Taka jest prawda – jeśli jesteśmy radośni, uśmiechnięci i mamy pozytywne nastawienie do życia, liczba naszych przyjaciół wzrasta. Powód jest prosty – możemy nawzajem zarażać się dobrą energią i siłą do pokonywania trudności. Warto mieć świadomość, że dobre słowo, uśmiech, pogoda ducha to wartości, które nic nie kosztują, a zmienić mogą naprawdę wiele. Jednak trzeba pamiętać, aby zarówno nasze słowa, gesty oraz zachowania były szczere i płynące prosto z serca. Jeśli uśmiech, którym kogoś obdarzymy ma być wymuszony, lepiej jest się w ten sposób nie wysilać.

Bądź życzliwy

W codziennym biegu bardzo często zapominamy zarówno o sobie, jak i o ludziach potrzebujących. A dobre relacje z innymi wyróżniać powinna wzajemna troska, empatia i życzliwość. Przyjazne nastawienie do innych, otwartość w relacjach nawet z obcymi osobami pozwala stworzyć wokół sieć kontaktów, które są dla nas ważne. Dobre serce zawsze zostaje zauważone, a udzielona pomoc odwzajemniona. To co dajemy dobrego od siebie, powraca do nas, kiedy tego potrzebujemy.

Polub sam siebie

Niezwykle ważne jest darzenie miłością samego siebie, aby inne osoby polubiły Cię i zapragnęły stworzyć z Tobą trwałą relację . Dzięki temu, wokół wszystkiego co robisz stworzy się niezwykle pozytywna aura, która będzie przyciągała do Ciebie osoby, które warto poznać. Akceptowanie samego siebie i zauważania własnych niedoskonałości pozwoli na samodoskonalenie. A skutek takich działań będzie obopólny – zyskasz Ty sam, jak i relacje, w które wchodzisz z innymi ludźmi. A więc naprawdę warto!

Autor: Karolina Mondel