Efektywna pielęgnacja i ochrona środowiska wcale nie muszą się wykluczać. Naturalny szampon w kostce to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych produktów do mycia włosów. Dzięki niemu nie tylko zapewnisz im odpowiednio delikatne oczyszczenie i odżywienie, lecz także ograniczysz nadmierne generowanie plastikowych odpadów. Ta mała zmiana w Twojej rutynie w rzeczywistości realnie oddziałuje na przyszłość naszej planety.

Szampon w kostce a mydło do mycia włosów

Choć wyglądają prawie tak samo, szampon w kostce i mydło do mycia włosów to dwa różne wyroby. Ten pierwszy to po prostu skoncentrowany odpowiednik tradycyjnych produktów występujących w postaci płynnej. Cechuje go jednak naturalny skład, a także delikatniejsze, ale mnie mniej skuteczne, działanie.

Tymczasem mydło do włosów to produkt o zupełnie innym składzie chemicznym. Jego bazę stanowią zmydlone kwasy tłuszczowe wzbogacone o naturalne wyciągi i olejki roślinne czy glinki mineralne. Poprzez swoje silnie działanie oczyszczające nie zastępuje zazwyczaj używanego preparatu. Należy stosować go sporadycznie jako dodatek pielęgnacyjny. Wykazuje się on bowiem wysoce zasadowym odczynem pH, dlatego może powodować przesuszenie skóry głowy. Następstwem po jego użyciu powinna być zatem aplikacja płukanki octowej, przywracającej balans pH.

W odróżnieniu od mydła, szampon w kostce okazuje się produktem odpowiednim do rutynowego oczyszczania i pielęgnacji włosów. Jego receptura oparta jest łagodnych detergentach myjących, a także dobroczynnie działających składnikach naturalnych, jak ekstrakty i oleje roślinne, minerały i witaminy. Ponadto nie zaburza równowagi pH skóry, ponieważ cechuje się kwaśnym odczynem.

Co zatem różni szampon w kostce od tego tradycyjnego? Przede wszystkim stała forma, a ponadto selekcja detergentów, które odpowiadają za spienianie oraz działanie oczyszczające. W tym przypadku okazują się one znacznie łagodniejsze dla skóry. Najczęściej spotykanym środkiem powierzchniowo czynnym jest SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), czyli anionowy sufrakant pochodzenia roślinnego. Nie charakteryzuje się on tak intensywnymi, a co za tym idzie – powodującym przesuszenie właściwościami, jak powszechne w drogeryjnych szponach SLS-y.

Szampon w kostce – właściwości i zalety

Delikatnie myjące substancje zawarte w szamponie w kostce efektywnie, lecz nieinwazyjnie oczyszczają skórę głowy. Tym samym nie tylko pozbywają się z jej powierzchni sebum i zanieczyszczeń, lecz także wpierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Ponadto dzięki łagodnemu działaniu, zmieszają ryzyko podrażnienia.

Łagodne działanie, jakie wykazuje szampon w kostce, nie powoduje obciążenia włosów. Zostają one odbite u nasady, a tym samym zyskują objętość. Dzięki temu przedłużają uczucie świeżości po myciu. Dodatkowe składniki pochodzenia naturalnego odżywiają i pielęgnują włosy, dlatego stają się one bardziej miękkie i lśniące.

Naturalny szampon w kostce przysłuży się nie tylko Twoim włosom i skórze głowy, lecz zaoszczędzi także miejsce w Twojej łazience. Jego kompaktowość docenisz również podczas podróży czy wyjścia na basen. Z powodzeniem może pełnić funkcję preparatu do mycia ciała. To zatem doskonałe rozwiązanie dla minimalistów.

Szampon w kostce, tak jak jego tradycyjny odpowiednik, powinien być dopasowany do potrzeb Twojej skóry głowy oraz rodzaju włosów. Zwracaj więc uwagę na skład INCI, ponieważ to zawarte w nim substancje decydują o tym, jaki wariant produktu okaże się dla Ciebie najbardziej optymalny. Kieruj się tymi samymi wyróżnikami, jak w przypadku każdego innego szamponu.

Ekologiczne mycie głowy

Decydując się na szampon w kostce, przyczynisz się do ochrony środowiska. Pozbawiony szkodliwych detergentów i sztucznych substancji po dostaniu się do wody – nie zanieczyszcza jej. Dzięki organicznym surowcom, z jakich został wykonany, ulega naturalnemu rozkładowi. Ponadto, ponieważ to produkt naturalny, dla jego producentów ważny jest aspekt etycznej produkcji – niewykorzystującej zwierząt do celów testowych.

Kolejną zaletą szamponu w kostce pod względem ekologii okazuje się jego wpływ na minimalizowanie produkcji plastiku. Opakowanie, w którym jest sprzedawany, nie zostało wykonane, tak jak u większości jego tradycyjnych odpowiedników, z tworzyw sztucznych. Najczęściej producenci oblekają go biodegradowalny papier lub wkładają do metalowej puszki wielokrotnego użytku. Tym samym okazuje się bliższy naturze nie tylko pod względem składu, lecz także sposobu przechowywania. Doskonale wpisuje się zatem w zieloną filozofię less waste.

Ponadto szampon w kostce okazuje się znacznie bardziej wydajny niż tradycyjny szampon w formie płynnej. Jedna sztuka wystarcza na okres około trzech miesięcy, zakładając, że włosy będą myte dwa razy w tygodniu. To zatem ekonomiczny wybór, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze, a także zmniejszysz natężenie przemysłowe. Pamiętaj jednak, że o jego żywotności decyduje nie tylko częstotliwość używania, lecz także prawidłowe przechowywanie. Mokrą kostkę zawsze odkładaj w miejsce, gdzie będzie mogła wyschnąć.

Jak używać szamponu w kostce?

Istnieją dwa skuteczne sposoby używania szamponu w kostce. Korzystając z pierwszego, po prostu zmocz kostkę, a następnie spień ją w dłoniach i nałóż pianę na mocno zwilżaną skórę głowy oraz włosy. W dalszej części postępuj tak, jak zazwyczaj. Drugi to tzw. metoda kubeczkowa. Polega on na wrzuceniu szamponu do pojemnika z zakrętką, wypełnionego wodą, wstrząśnięciu oraz wmasowaniu powstałej piany w skórę i włosy.

Proste rozwiązania są najlepsze! Wypróbuj zatem szampon w kostce o nieskomplikowanej recepturze, opartej na składnikach naturalnych w minimalistycznym opakowaniu, które nie szkodzi środowisku. Zadbaj o swoją skórę głowy i włosy w duchu less waste!


Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.