Bornholm, nazywany również słoneczną Majorką Północy, to niewielka wyspa leżąca w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Niezwykle klimatyczna i bogata w atrakcje turystyczne, od lat przyciąga rzesze turystów. I chociaż obecnie panujące, duńskie restrykcje względem turystów z Polski skutecznie utrudniają zwiedzanie wyspy, warto dodać słoneczny Bornholm do swojej podróżniczej listy must have.

duński Bornholm

Duński Bornholm to wyspa, której linia brzegowa liczy niewiele ponad 100 km. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Bornholm cieszy się bardzo dobrze rozbudowaną turystyką, bazującą na malowniczych krajobrazach i licznych zabytkach. I choć pasjonaci podróżowania zarzekają, że najważniejsze miejsca wyspy zwiedzić można w zaledwie jeden dzień, rekomendowaną długością pobytu jest weekend. Będzie to czas pełen zarówno możliwości poznawania tamtejszej kultury, jak i aktywnych form wypoczynku. Sam wyjazd warto jednak zaplanować na rok 2021, kontrolując jednocześnie panującą sytuację epidemiologiczną – narzucone obecnie restrykcje skutecznie uniemożliwiają swobodną podróż na teren Danii.

Jak dostać się na Bornholm?

Najpowszechniejszą metodą dotarcia na wyspę jest podróż promem. Do Rønne – największego miasta na Bornholm – popłynąć można m.in. z Świnoujścia, z kolei Nexø dysponuje połączeniami z Kołobrzegu i Darłowa. Cena biletu dla osoby dorosłej zaczyna się od 190 złotych. Organizacje turystyczne umożliwiają również zakup biletów rodzinnych i ulgowych, z przysługującymi im odpowiednio zniżkami. Za przewożony rower i bilet dla psa zapłacimy kolejne 50 złotych. Warto pamiętać, że nie wszystkie statki zabierają na pokład samochody. Podróż zajmuje średnio 3,5–4,5 godziny.

Ile wyniesie nas podróż?

Dania to państwo dysponujące jednym z najwyższych wskaźników PKB per capita, powinniśmy więc mieć świadomość, że nie będzie to najtańszy wypoczynek. W przypadku hoteli najczęściej filtrowanym przedziałem cenowym jest średnio 448-672 zł za osobę. Jest to oczywiście koszt dwóch noclegów w sezonie – między kwietniem a październikiem. W przypadku hoteli lub schronisk, w zależności od wybranej przez nas oferty noclegowej, w cenie najczęściej uwzględniane jest również śniadanie. Powinniśmy mieć jednak na uwadze koszty związane z posiłkowaniem się w restauracjach i punktach gastronomicznych. Tańszą alternatywą noclegu w sezonie jest kamping lub namiot. Bornholm dysponuje 17 polami kampingowymi oraz licznymi obiektami umożliwiającymi biwakowanie, większość z nich akceptuje zwierzęta domowe. Przyjazd z własną przyczepą lub kamperem również nie sprawi problemu. Należy jednak obserwować informacje aktualizowane wraz z każdym nadchodzącym sezonem, bowiem ceny zmieniają się w zależności od pory roku oraz położenia i standardu danego obiektu.

Booking.com

Booking.com

Atrakcje na Bornholmie

Na wyspie znajdziemy piękne piaszczyste plaże, na których – poza sezonem – z wolności od smyczy ucieszą się nawet nasi czworonożni pupile. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników sportów, m.in. wodnych – nurkowania i windsurfingu, a także ścianek wspinaczkowych, pól golfowych i licznych ścieżek rowerowych. Malownicze, skaliste wybrzeża nawołują do godzinnych spacerów, a kameralne porty i kolorowe zabudowania do podziwiania tamtejszej architektury. Bornholm dysponuje również bogatą ofertą obiektów muzealnych, poruszających różnorodne tematyki, m.in. rzemiosła, geologii czy bornholmskiej historii.

Duński Bornholm to idealny pomysł na spontaniczny, weekendowy wyjazd – w szczególności w połączeniu z przyjemną, bezopadową pogodą. Z uroków wyspy na pewno skorzysta cała rodzina – zarówno dorośli jak i najmłodsze pociechy. W końcu malownicze krajobrazy, liczne atrakcje i lokalne warsztaty to zaledwie ułamek dobrodziejstwa, którym możemy cieszyć się podczas bornholmskiego weekendu.