Martwienie się tym, co myślą o nas inni ludzie, nie zawsze stanowi problem. Czasami pozwala nam uniknąć błędów, które stawiają nas w złym świetle lub sprawiają, że czujemy się zażenowani. Problem polega na tym, że większość osób za bardzo przejmuje się zdaniem innych. Jak więc przestać się martwić tym, co myślą inni?

co myślą o nas inni

Dlaczego w ogóle martwimy się tym, co myślą o nas inni?

Na początek warto się zastanowić, dlaczego w ogóle martwimy się opinią innych. Dzięki temu dowiemy się, czy faktycznie mamy problem, a może nasze rozmyślanie tak naprawdę pozytywnie na nas wpływa. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że człowiek jest istotą społeczną, a to jak postrzegają nas inni jest dla nas niezwykle istotne. Dzieje się tak dlatego, że chęć dopasowania się i dołączenia do jakieś grupy jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkich. Jednak może to prowadzić do niepokoju przed brakiem akceptacji, a ostatecznie sprawia, że nasze szczęście jest zależne od innych. Dlatego ciągłe martwienie się o to, co myślą o nas inni nie jest zdrowe. Niektórzy wierzą, że muszą być idealni, aby być lubianym, a to prowadzi do ogromnego stresu oraz presji, aby się dopasować do reszty. Jednak każdy najlepiej się czuje, gdy jest tak naprawdę sobą.

Walcz ze swoim wewnętrznym krytykiem

Warto uświadomić sobie, że często to, co nam się wydaje, że inni myślą na nasz temat, nie ma pokrycia w rzeczywistości. Często w naszej głowie pojawia się krytyczny głos, który mówi nam negatywne rzeczy o nas. Jednak często jest to tylko nasze wyobrażenie, z którym warto walczyć. Jak to zrobić? Na początku warto sobie uświadomić, jakie są nasze wartości. Dokładna wiedza na temat tego, kim chcemy się stać, do czego dążymy oraz jakie są nasze priorytety bardzo ułatwia walkę z naszym wewnętrznym głosem. Będziemy wtedy wiedzieć, a na czym naprawdę nam zależy, a co jest sprawą drugorzędną. Dzięki temu zajmiemy się realizowaniem naszych celów, a przestaniemy się zamartwiać opiniami innych.

Pamiętaj, że nie jesteś w stanie kontrolować myśli innych

Musimy też pamiętać, że nie każda napotkana osoba nas polubi. MY przecież też nie lubisz wszystkich, których znamy i to całkiem normalne. Często na taki brak sympatii nic nie poradzimy, bo wynika on z ogólne postrzegania świata przez taką osobę i zdarza się, że nie ma to nic wspólnego z nami. Możemy bardzo się starać, a i tak ktoś nas nie polubi. Dlatego nie warto się tym zamartwiać, w końcu nie ma takiej osoby, która byłaby lubiana przez wszystkich. Im wcześniej sobie, to uświadomimy tym dla nas lepiej.

Skup swoją energię na ważniejszych sprawach

Jak już zaakceptujesz fakt, że czasami nie masz najmniejszego wpływu na to, co ludzie myślą, możesz wreszcie skupić swoją energię na ważniejszych sprawach. Czasami martwienie o opinię innych może powstrzymywać przed działaniem. Chcemy coś robić, ale obawiamy się, że ludzie mogą nas postrzegać w złym świetle. Dlatego zamiast tracić energię na zamartwianie się, lepiej ją skupić na konkretnych działaniach. Wtedy nie tylko lepiej się poczujemy, ale też możemy czegoś dokonać.

Naucz się kochać siebie

Jeśli kochamy siebie i akceptujemy swoją wartość, wtedy nie zamartwiamy się zdaniem innych osób. Dlatego warto w końcu poprawić własną samoocenę. Dzięki temu to, co inni o nas myślą nie będzie już naszym priorytetem. Ważniejsze stanie się to, co sami uważamy. Warto jednak sobie uświadomić, że to nie stanie się z dnia na dzień.