Jedni go kochają, drudzy nienawidzą. Kojarzony często bywa ze strojem roboczym. Zdominował branżę odzieżową w 2019 roku. Co to za materiał, z czym go nosić i wiele więcej dowiecie się czytając poniższy tekst. Sztruks może być naprawdę stylowy!

Sztruks wraca do łask!

Co to jest sztruks?

Sztruks to gruba tkanina bawełniana o prążkowanej fakturze. Nazwa związana jest z niemieckim słowem Struck, jednak na całym świecie materiał znany jest jako cord. Skrót pochodzi od słowa corduroy, czyli “królewska linia”. Ta tkanina jest bardzo uniwersalna i mimo wysokiej gramatury jest miękka i przyjemna w noszeniu.

Krótka historia

Couduroy to nazwa dość myląca, bo wynaleziona w XVIII wieku tkanina, była noszona przez wszystkie warstwy społeczne; nazywano ją wręcz “aksamitem dla biedaków”. Londyńscy krawcy szyli z niej ciepłe i szybko schnące ubrania wierzchnie dla mężczyzn. W XIX wieku sztruks był wykorzystywany do produkcji odzieży robotniczej, a w latach 20. XX wieku pokochali go paryscy intelektualiści. Największy rozkwit popularności sztruksu przypada na lata 50. XX wieku, kiedy to zaczęli go nosić studenci prestiżowych amerykańskich uczelni. Modę szybko podchwyciła ulica oraz artyści tacy jak Mick Jagger, Bob Dylan oraz Beatlesi, którzy szczególnie upodobali sobie cordowe marynarki.

Nie taki straszny jak go malują

Cord to surowiec dość ciepły, gruby, wytrzymały i o ciekawej strukturze. Nada się idealnie na: sztruksowe spodnie, kurtkę, marynarkę czy spódnicę. Ze względu na bogactwo kolorów łatwo wybrać sztruks idealny do poszczególnych zestawów i stylizacji. Przede wszystkim pamiętajmy, że sztruks nie jest materiałem odpowiednim na formalne okazje, natomiast sztruksowe spodnie lub marynarka mogą być naprawdę niebanalnym uzupełnieniem casualowej stylizacji. Zestawiając go ze skórzaną kurtką można nadać mu bardziej rockowego charakteru, a poprzez połączenie ze zwiewną bluzką – stworzyć romantyczną stylizację na randkę. Sprawdzi się również jako odzież dla dzieci – wygodne sztruksowe sukienki, kamizelki czy szorty. Sztruks o szerokich prążkach, gruby i mięsisty, który często wykorzystywany jest do wykonywania akcesoriów takich jak nerki, plecaki, kosmetyczki oraz zabawki. Niestety sztruks jest jednak mało odporny na tarcie, co może sprawiać, że w niektórych miejscach tworzą się jaśniejsze „plamy”

Jak się ubrać?

Dzięki sztruksowi możemy stworzyć zamienniki tego co zwykle nosimy a przez to nasze stylizacje będą dużo ciekawsze.

  • Sztruksowe spodnie doskonale sprawdzą się jako zamiennik jeansów. Są bowiem dużo bardziej miękkie, a przez to wygodniejsze. Najmodniejsze kolory sztruksowych spodni to – poza klasyczną czernią – brąz, ciemna zieleń, bordo, głęboki fiolet i granat. Co ważne – sztruksy nie muszą mieć wcale fasonu rurek. Bardzo efektownie będą wyglądać dzwony oraz spodnie z prostymi nogawkami.
  • Spódnica sztruksowa w wersji mini? Jak najbardziej! Prawdziwym sztruksowym hitem są również spódnice zapinane z przodu na rząd guzików.

Sztruks bardzo dobrze chroni przez zimnem, sprawdza się więc jako materiał na przejściowe kurtki i marynarki. Zapewni komfort termiczny i osłoni przed silniejszymi podmuchami wiosennego wiatru, a jednocześnie doda szyku. Aby pozostać w klimacie lat 70, warto wybrać okrycia wierzchnie w typie oversize.

Jak dbać o ubrania ze sztruksu?

Sztruks jest wymagającą tkaniną, dlatego aby sztruksowe ubrania zachowały jak najlepszy wygląd przez długi czas należy:

  • prać na lewej stronie,
  • wybierać programy piorące do tkanin delikatnych,
  • nie wirować,
  • unikać suszenia w suszarce,
  • prasować na lewej stronie, a jeśli zajdzie konieczność prasowania spodni po stronie prawej. Trzeba to robić przez bawełnianą ściereczkę, która zapobiegnie wyświeceniu tkaniny oraz powstaniu nieestetycznych zagięć włosków.