Wiosna za pasem, a zaraz za nią wizja wielkich, generalnych porządków? Planując sprzątanie warto postawić na dobrą organizację, która sprawi, że cały proces przebiegnie szybko i efektywnie. Poznaj tipy, które ułatwią ci domowe obowiązki.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Całość brzmieć może jak banał, warto sobie jednak przypomnieć, jak ogromną ilość rzeczy przechowujemy. Korespondencja sprzed dziesięciu lat, przedawniony bilet do kina czy wykorzystana recepta – wszystko na dnie szuflady, bo może w końcu „na coś się przyda”. Takie myślenie najczęściej jest zgubne, prowadząc do nadmiernego składowania rzeczy, z których na dobrą sprawę nie korzystamy. Opróżnijmy więc wszystkie zakamarki mieszkania, konsekwentnie decydując, co faktycznie może posłużyć nam w przyszłości. Pozbądźmy się drobiazgów, które wyłącznie zajmują przestrzeń. Niektóre z nich możemy sprzedać. Poza ewentualną użytecznością, dużą rolę odgrywa sentymentalizm. Często zalegającymi rzeczami są takie elementy, których widok przywołuje na myśl miłe wspomnienia. Nie ma nic złego w kolekcjonowaniu pamiątek – pamiętajmy jednak, aby nie wykroczyć poza zdrową strefę składowania.

Bądź konsekwentny

Choć dla dużej części z nas sprzątanie stanowi nieprzyjemny mus, wszyscy z przyjemnością wracamy do czystych, pachnących czterech ścian. Aby oszczędzić sobie przykrego obowiązku zabawy ze środkami czystości przez długie godziny, powinniśmy podejść do tematu z konsekwencją. Warto z góry oszacować, maksymalną ilość czasu, jaką chcemy poświęcić na sprzątanie każdego z pomieszczeń. Często zrażeni wielogodzinną przeprawą do wymarzonego błysku czystości, odkładamy kolejne sprzątanie. Planujmy więc cały przebieg odpowiednio detalicznie, nie przeciągając całości w nieskończoność.

Zamień obowiązek w przyjemność

Jednym z grzechów głównych powinno być sprzątanie bez odpowiedniej, rytmicznej muzyki w tle. Pamiętajmy więc, aby zadbać o komfort swojej pracy. Film czy lecąca na drugim planie porcja najświeższych wiadomości może być lekko rozpraszająca – unikajmy więc takich sytuacji, stawiając na energiczną playlistę muzyczną. Jeżeli wiesz, że twoją mocną stroną jest praca grupowa – poproś o pomoc w sprzątaniu innego domownika. Chociaż sprzątnie może nie wydawać wam się najatrakcyjniejszym sposobem spędzania wolnego czasu, wspólna praca przyniesie solidną dawkę efektywności w działaniu, co z kolei przełoży się na późniejszą, obopólną satysfakcję. Poza tym, nie da się ukryć – czas w doborowym towarzystwie ucieka ekspresowo.

Systematyczność

Recepta na uniknięcie generalnych zabaw w porządki jest banalnie prosta – wystarczy zachować systematyczność. Gotując – sprzątajmy na bieżąco zabrudzone blaty, czekając na gotującą się wodę – przetrzyjmy okurzoną płytę indukcyjną. Regularne sprzątanie, które zajmuje wyłącznie kilka minut w ciągu dnia, przyniesie ci o wiele większe zadowolenie niż wielogodzinna przeprawa przez kolekcjonowany nieporządek.

Choć samo sprzątanie może wydawać się przykrym obowiązkiem, jego finalne efekty skutecznie wynagradzają wszystkie nieprzyjemności. Warto więc całe sprzątanie zaplanować według odpowiedniego schematu, a efekty całości zobaczymy błyskawicznie.