Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest pierwsze wrażenie. Wszystko przez to, że mamy wyłącznie jedną, niepowtarzalną szansę na to, aby jak najlepiej wypaść w oczach nowopoznanej osoby. Zaprezentowanie się w atrakcyjny sposób ma niebagatelny wpływ na nasze dalsze kontakty z ludźmi – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Cechy, które zostają przypisane nam na początku znajomości stają się głównym wyznacznikiem tego, czy inni nas zaakceptują, czy też nie. Warto zatem pokazać się z jak najlepszej strony. Sprawdź zatem jak zrobić dobre pierwsze wrażenie!
Efekt aureoli
W przypadku omawianego zjawiska niezwykle ważny okazuje się tzw. efekt aureoli, określany również jako efekt halo. W psychologii takim właśnie pojęciem nazywana jest skłonność do instynktownego przypisywania pozytywnych lub negatywnych cech innym osobom. Pojawia się przekonanie o tym, że dana osoba posiada pewne cechy charakteru. Wynika z pierwszego wrażenia, jakie na nas zrobiła. Przypisane właściwości zwykle nie są zgodne z rzeczywistością, bowiem efekt aureoli opiera się na automatycznym i powierzchownym osądzie. W końcu pierwsze wrażenie to jedynie kilka krótkich sekund, w trakcie których nie jesteśmy w stanie w pełni poznać drugiej osoby. Mimo wszystko, efekt aureoli jest brzemienny w skutki. Początkowe negatywne wrażenie z biegiem czasu intensyfikuje się i jesteśmy skłonni dalej łączyć daną osobę z samymi niekorzystnymi dla niej atrybutami. Działa to również w drugą stronę – pierwsze pozytywne uczucie sprawia, że jesteśmy w stanie dostrzegać u innej osoby jedynie cechy, które są godne pochwały.
Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie?
Znajomość kilku podstawowych reguł i zastosowanie ich w praktyce pozwala efektownie zaprezentować swoją osobę. Skorzystaj z poniższych wskazówek i zrób pozytywne pierwsze wrażenie:
- Nikogo nie udawaj – fundamentem każdej relacji powinna być szczerość. Dlatego też już na samym początku warto pokazać swoje prawdziwe oblicze, bez zakładania masek i tworzenia fałszywego wizerunku na potrzeby chwili.
- Mowa ciała – również gesty, kontakt wzrokowy, niewymuszony uśmiech, pogodny wyraz twarzy oraz zachowanie powinny być autentyczne i adekwatne do wypowiadanych słów. Naturalność i pozytywne nastawienie do drugiej osoby powinny być tutaj kluczowe.
- Aktywnie słuchaj – ludzie lubią, jeśli ich rozmówca skupia się na prowadzonej rozmowie i wyraża swoje żywe zainteresowanie. Dlatego też, rozmawiając z inną osobą warto być empatycznym i dać jej dojść do słowa.
- Dobre nastawienie – jeśli jeszcze przed spotkaniem z innym człowiekiem wytworzy się względem niego całą masę negatywnych emocji, nie można spodziewać się, że taka znajomość będzie owocna. Taki sceptyczny stosunek na pewno zostanie zauważony, a nieprzychylne odczucia wytworzą się również u drugiej strony.
- Daj się polubić – okazanie sympatii drugiej osobie wraca ze zdwojona siłą. Warto pamiętać o tym w relacjach z innymi ludźmi.
Jak Cię widzą, tak cię piszą
Statystyki podają, że aby zrobić dobre pierwsze wrażenie każdy z nas ma około 11 sekund. Tak krótka chwila wystarcza drugiej osobie na wyrobienie sobie o nas opinii. Warto zastanowić się na jakiej podstawie tworzona jest taka ocena. Pierwszorzędną kwestię odgrywa tutaj nasz wygląd zewnętrzny. Bowiem na odkrycie tego, co mamy wewnątrz i jakimi cechami się charakteryzujemy potrzeba o wiele więcej czasu. Dlatego też, czy nam się to podoba czy też nie powinniśmy już samą naszą powierzchownością wzbudzać u innych pozytywne emocje i odczucia. Ważne jest więc ubieranie się jak profesjonalista – choć nie zawsze będzie to oznaczało, że trzeba występować w garniturze czy eleganckiej sukni. Najważniejsze jest to, aby swój ubiór dostosować do sytuacji w jakiej mamy się znaleźć oraz stopnia jej sformalizowania.
Autor: Karolina Mondel
Pierwsze wrażenie jest ważne, czasami nas zawodzi