Każdy chce mieć piękny i zdrowy uśmiech. W końcu radosne osoby przyciągają do siebie innych ludzi. Zarażają pozytywną energią i chce się spędzać mnóstwo czasu w ich towarzystwie. Jednak niektórzy wstydzą się uśmiechać, a wszystko przez to, że wygląd ich zębów pozostawia wiele do życzenia. Jak więc dbać o zdrowy i naturalny uśmiech?

Prawidłowo higiena to podstawa

Prawidłowa higiena zębów na co dzień to priorytet. Jeżeli będziemy o niej zapominać, to będą one się częściej psuć i gorzej wyglądać. Dlatego nie można zapominać o codziennym szczotkowaniu. Zęby należy myć przez 2-3 minuty. Warto kupić szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która dokładniej usuwa kamień i zabrudzenia. Czynność tę należy powtarzać co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej myć zęby po każdym posiłku. Następnie powinno się dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami za pomocą nitki dentystycznej lub irygatora. W ostatnim kroku powinno się płukać jamę ustną odpowiednim preparatem antybakteryjnym. 

Produkty do higieny jamy ustnej najlepiej dobrać do stanu zębów, dziąseł i ich indywidualnych potrzeb. Ważna jest również prawidłowa technika mycia zębów. Powinno się wykonać krótkie, łagodne pociągnięcia szczoteczką. Nie wolno pomijać linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Szczotkowanie zębów powinno również obejmować dziąsła i język. Wówczas zostaną usunięte wszystkie pozostałości jedzenia oraz bakterie.

Nie zapominaj o prawidłowej diecie

Wiele osób zapomina, że ogromny wpływ na wygląd zębów, ma również prawidłowa dieta. Spożywanie odpowiednich produktów pomoże zapobiec wielu problemom w obrębie jamy ustnej. Jeżeli chce mieć mocne i zdrowe zęby, nie możesz zapominać o produktach bogatych w wapno, tłuszcze, witaminy i minerały. Warto z kolei ograniczać spożywanie cukrów, które są idealną pożywką dla bakterii. To właśnie one odpowiedzialne za powstawanie nowych ubytków.

Duży wpływ na stan i wygląd zębów mają również wszelkie używki. Jeżeli zależy Ci na śnieżnobiałym uśmiechu, powinieneś ograniczyć spożywanie kawy, czarnej i zielonej herbaty oraz czerwonego wina. Regularne spożywanie tych napojów tworzy nieestetyczny osad na zębach. Warto też zrezygnować z palenia papierosów. Ten nawyk nie tylko ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale też sprawia, że zęby stają się żółte, pełne kamienia i osadu.

Regularnie odwiedzaj stomatologa

Bardzo elementem prawidłowej pielęgnacji zębów są regularne wizyty u stomatologa. Tylko one są w stanie uchronić przed chorobami zębów i dziąseł. W trakcie wizyty można zbadać stan uzębienia i przekonać się, czy wszystko z nim w porządku. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej. Niestety w pierwszym etapie pojawienia się próchnicy możemy nie odczuwać bólu, a regularne wizyty pomogą bardzo szybko wykryć problemy w jamie ustnej. Dlatego każda dorosła osoba powinna odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy w roku. Z kolei w przypadku dzieci wizyty powinny być częstsze i najlepiej planować wizyty raz na trzy miesiące. Doskonałym miejscem jest klinika stomatologiczna Soldent.pl, gdzie można rozwiązać nie tylko problemy zdrowotne, ale też estetyczne. Niestety niektóre zadbane zęby mogą wymagać wybielania lub leczenia ortodontycznego. Jednak te kwestie najlepiej omówić ze specjalistą.