Farba ma ogromny wpływ na wygląd pomieszczeń. Może im nadać odpowiedni charakter, styl, a także zmienić postrzeganie przestrzeni. Jednak trzeba pamiętać, że reakcja ludzi na dany kolor farby może się różnić między sobą. Niektórzy świetnie czują się w ciemnych pomieszczeniach, inni potrzebują światła. Dlatego trzeba sobie uświadomić, że nie ma dobrego, ani złego koloru farby. Dlatego jej wybór powinien być osobisty, ale warto wziąć pod uwagę pewne wskazówki.

Oceń przestrzeń pomieszczenia

Przy wyborze farby musimy wziąć pod uwagę przestrzeń, a także wysokość i źródło światła, a także szczegóły architektoniczne. Ciemne oraz odważne kolory nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, które potrzebują optycznego powiększenia. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzą się jasne barwy. Ciemne kolory mogą przytłoczyć i jeszcze bardziej zmniejszyć małe pomieszczenia.

Weź pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia

Farbę powinno się też dopasować do funkcji pomieszczenie, a także estetyki i nastroju, który chcemy stworzyć. Pamiętajmy, że ciepłe kolory nadadzą pokojom przytulności, a chłodne są bardziej formalne. Warto też pamiętać, że najlepiej wyglądają domy, w których poszczególne pomieszczenia ze sobą współgrają. Jednak nie oznacza to, że wszystkie ściany powinny być w jednym kolorze. Po prostu sąsiadujące pomieszczenia warto pomalować na kolory, które się uzupełniają. Możemy też w kolejnym pokoju wprowadzić elementy nawiązujące do barwy ściany tego, który znajduje się obok.

kolor farby

Stan ścian też jest ważny

Musimy też wziąć pod uwagę stan ścian. W przypadku pierwszego malowania mamy ułatwione zadanie, ponieważ możemy zdecydować się na dowolny kolor. Gorzej jest przy zmianie barwy. Wtedy musimy brać pod uwagę poprzedni kolor farby, aby nowy na pewno go pokrył. Trzeba też sprawdzić, czy ściany nie mają żadnych niedoskonałości. Jeśli tak, musimy uważać z połyskiem oraz jasnymi kolorami. Mogą one przyciągać niepotrzebnie uwagę do niedoskonałości ścian.

Przetestuj kolor przed zakupem

Musimy też pamiętać, że kolor może się zmieniać w ciągu doby. Wpływ na to będą mieć różne źródła światła. Kolor przy naturalnym świetle będzie wyglądał zupełnie inaczej niż przy sztucznym oświetleniu. Rodzaj lampy oraz żarówek też mają na niego wpływ. Musimy się więc liczyć z tym, że dany kolor rano może różnić się od tego, który zobaczymy wieczorem. Dlatego zanim wybierzemy farbę, warto ją przetestować. Jak to zrobić? Najlepiej kupić próbkę i pomalować część ściany, aby sprawdzić, jak dane światło wpływa na kolor. Warto wypróbować kilka odcieni, bo chociaż w sklepie wyglądają podobnie, możemy zauważyć między nimi znaczące różnice.