Chociaż o introwertyzmie robi się coraz głośniej to wokół introwertyków wciąż krążą stereotypy – nie każdy potrafi powiedzieć kim tak naprawdę jest introwertyk, ani określić, czy sam jest introwertykiem, czy ekstrawertykiem. Poznajcie kilka faktów, które pomogą wam odróżnić introwertyka od nieśmiałego ekstrawertyka.

Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?

Może być nieśmiały, ale nie musi

Wiele osób kojarzy introwertyków z osobami nieśmiałymi. Uważają, że niewiele mówią i trzymają się z boku, bo brakuje im pewności siebie.

W rzeczywistości, introwertycy mogą nie odzywać się dlatego, że wolą słuchanie od mówienia lub dyskusja nie jest dla niego interesująca. Nie przepadają oni za tzw. small talkiem. Zamiast rozmów o niczym wolą rozmowy na poważniejsze tematy takie, jak poglądy, przekonania, czy wartości.

Nieśmiałość może dotyczyć zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków. W przypadku ekstrawertyków jest bardziej uciążliwa. Poza uczuciem skrępowania w sytuacjach towarzyskich, towarzyszy im uczucie osamotnienia.

Ceni sobie czas spędzony w samotności

Niektórym introwertykom nieśmiałość nie doskwiera tak bardzo jak ekstrawertykom. Dzieje się tak ponieważ, nie potrzebują zbyt wielu interakcji społecznych. Zamiast wyjść na imprezę, czy spotkanie w gronie znajomych, wolą zostać w domu i poczytać książkę, obejrzeć serial lub poświęcić czas swojej pasji. Nawiasem mówiąc, introwertycy mają zazwyczaj ograniczone spektrum zainteresowań, a co za tym idzie wolą całkowicie się poświęcić jednej rzeczy niż wszystkiemu po trochu. Podobnie wygląda to w przypadku relacji z innymi ludźmi.

Nie jest całkowicie aspołeczny

To, że introwertycy cenią sobie samotność, nie oznacza, że nie potrzebują nawiązywać żadnych relacji. Relacje introwertyków wyglądają jednak nieco inaczej niż relacje ekstrawertyków. Wolą oni nawiązać jedną, czy dwie bliskie relacje niż kilka powierzchownych. Ich relacje naprawdę głębokie i długotrwałe. Jednak nawet od przyjaciół potrzebują czasem odpocząć i spędzić czas samemu. A nawet nie czasem tylko dosyć często – większość z nas nieraz potrzebuje chwili samotności, ale u introwertyków ta potrzeba jest wzmożona.

Kieruje swoją uwagę na to, co wewnętrzne

Zasadniczą cechą, która odróżnia introwertyków od ekstrawertyków jest to, że introwertycy czerpią swoją energię i kierują swoją uwagę na to, co wewnętrzne. Unikają nadmiaru zewnętrznych bodźców – zamiast wybrać głośne, zatłoczone miejsce, introwertyk wybierze spokojną knajpę, park czy zacisze swojego mieszkania, w którym uda mu się poukładać swoje myśli, czy zatopić się w marzeniach.

Co jest lepsze – introwertyzm czy ekstrawertyzm?

To pytanie jest niewłaściwie, ale możemy je sobie stawiać, chociażby w podświadomości. Dlaczego jest niewłaściwe? Dlatego, że introwertyzm i ekstrawertyzm to cechy osobowości, a cechy osobowości mają to do siebie, że mają zarówno wady, jak i zalety. Jesteś introwertykiem? Super! Jednak to, że ktoś inny jest ekstrawertykiem nie oznacza, że jest od Ciebie gorszy. Podobnie w drugą stronę.

Autor: Anna Aniśko

Przeczytaj również:

Introwertyk czy ekstrawertyk? Dowiedz się, kim jesteś!