Kwiecień to miesiąc, w którym zaczynają dojrzewać owoce i warzywa. Jednak do pełni sezonu na te produkty jeszcze daleko. Dlatego kuchnia związana z tym miesiącem jest bardzo zróżnicowana. Ma w sobie trochę wiosny – to wtedy pojawiają się pierwsze nowalijki, ale też zimy – wiele dań o tej porze roku doskonale nas rozgrzeje w chłodne dni.

Szczypiorek i rzodkiewka królują w kwietniu w kuchni

kwiecień plecień

Najbardziej charakterystyczne dla kwietnia są szczypiorek i rzodkiewka. Dzięki tym warzywom możemy urozmaicić nasze posiłki. Najprostsza potrawa może zyskać nową jakość. W końcu wiele osób uwielbia kanapki z rzodkiewką posypane ze szczypiorkiem. Takie śniadanie od razu kojarzy nam się z wiosną. Wiosenne kanapki można również uzupełnić białym serkiem, jajkiem lub szynką. Jednak ich najważniejszym elementem są rzodkiewka i szczypiorek, które właśnie w kwietniu są najsmaczniejsze. Nie ograniczają się one do bycia elementem kanapki, mogą też być dobrym dodatkiem do sałatki. Rzodkiewki często je się same jako przekąskę. Szczypiorek bywa używany jako przyprawa. Obydwa warzywa je się też z serkiem lub jogurtem naturalnym.

To właśnie w kwietniu mamy świeże buraki

sałatka z burakami

Jest też dobra wiadomość dla fanów barszczu. To właśnie w kwietniu pojawia się burak ćwikłowy. A co może być lepszego od barszczu ze świeżych buraczków. Ta zupa najbardziej kojarzy się z wigilią, ale można też ją jeść o innych porach roku. Polecana jest zwłaszcza wiosną. Buraki można dodać nie tylko do barszczu. Inną znaną zupą z tych warzyw jest chłodnik, która jest równie smaczna i kojarzy się głównie z wiosną. Buraki ćwikłowe mogą też być składnikiem sałatek i surówek. Pamiętajmy, że buraki mają niezwykłe właściwości lecznicze, zajmują pierwsze miejsce w walce z nowotworem oraz oczyszczają organizm. Dlatego warto włączyć je do naszej diety, zwłaszcza w kwietniu, gdy zaczynają dojrzewać.

Nie zapominajmy o fasoli

burrito

Kolejnym warzywem, które warto jeść kwietniu to fasola. Jej rodzajów jest mnóstwo, więc mamy pole do popisu. Mimo to najpopularniejszym daniem przyrządzanym z fasoli pozostaje fasolka po bretońsku. Niewątpliwie jest to smaczne danie, ale wiele osób ogranicza się tylko do tej potrawy. Robi przy tym wielki błąd, bowiem fasola może też być składnikiem sałatek lub innych zup. Jednak to nie wszystko można ją dodawać do różnych sosów. Fasola często bywa składnikiem dań wzorowanych na kuchni meksykańskiej, np. burrito. Jest to smaczna i pożywna potrawa, która idealnie nadaje się na obiad. Zaspokoi głód każdego łakomczucha, a przy tym jest niezwykle zdrowa.

A na przeziębienia najlepsze są czosnek i cebula

W kwietniu dojrzewają też czosnek i cebula. Są to warzywa o silnych właściwościach leczniczych. Jak mówi słynne przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata”, sugeruje to, że w tym miesiącu mamy bardzo niepewną pogodę. Jednego dnia możemy mieć piękną wiosenną pogodę, a już następnego ulewy. Takie zmiany sprzyjają rozwoju przeziębienia i chorób. Dlatego warto korzystać z darów natury i do naszych potraw dodawać czosnek oraz cebulę. W ten sposób wzmocnimy naszą odporność i żadna pogoda nie będzie dla nas postrachem.

Kwiecień plecień przynosi też owoce

Kwiecień to nie tylko warzywa, w tym miesiącu pojawiają się również owoce. Najważniejsze z nich jabłka i gruszki. Możemy je jeść samodzielnie jako przekąskę, ale nie tylko. Zarówno jabłka, jak i gruszki można łączyć z bitą śmietaną lub dodać do jogurtu naturalnego. Mogą też być składnikiem wielu ciast. Jabłka są głównym produktem dodawanym do szarlotki, która jest chyba ulubionym ciastem wielu Polaków. Obydwa owoce można dodać do tarty czy biszkoptu z galaretką.