Pieczywo często jest podstawą śniadań i kolacji wielu ludzi. Część wybiera jasne, a inni ciemne. Czym się różni jasne od ciemnego? Jak wybrać dobre pieczywo? Dlaczego ciemne może być uznane za lepsze?

Pieczywo - jasne czy ciemne?

Rodzaje pieczywa

Różnorodność mąk, do których mamy dostęp powoduje, że w sklepach spotykamy różne rodzaje pieczywa. Główne rozróżnienie to chleb ciemny i jasny. Jednak, aby dokonać dobrego wyboru, należy znać różnice między pieczywem pszennym, żytnim i mieszanym.

Pieczywo pszenne

Ten rodzaj pieczywa produkowany jest z jasne mąki i z reguły uznaje się je za najmniej wartościowe. Zawiera nikłą ilość witamin oraz minerałów. Jest uboższe w błonnik, dlatego mniej sycące niż ciemne i ma niemalże dwukrotnie wyższy indeks glikemiczny. Do pieczywa jasnego zaliczamy: chleb pszenny, bułki pszenne, bułka wrocławska, kajzerki pszenne, rogale maślane, croissanty, chałki oraz chleby tostowe.

Pieczywo żytnie

Jego głównym składnikiem, jak sama wskazuje nazwa,  jest mąka żytnia. Ten rodzaj jest bardziej wartościowy niż pieczywo jasne. Zawiera więcej błonnika, witamin oraz minerałów. Do pieczywa żytniego zaliczamy: chleb razowy, pełnoziarnisty, staropolski oraz pumpernikiel.

Pieczywo mieszane

Jest połączeniem mąki pszennej oraz żytniej. Zawiera więcej błonnika i witamin niż pieczywo jasne, ale mniej od ciemnego. Jeśli wybieramy ten rodzaj pieczywa, to powinniśmy zwrócić uwagę na skład, gdyż często jest określane jako wysokiej jakości, wieloziarnisty produkt. Niestety, okazuje się jednak, że do jego produkcji użyto w większości przypadków mąki pszennej oraz dodano karmel jako barwnik, by sprawić pozór pełnowartościowego, ciemnego chleba.

Główne różnice między ciemnym a jasnym pieczywem

  • ciemne jest cięższe od jasnego,
  • ciemne jest mniej kaloryczne niż jasne,
  • ciemne ma więcej witamin,
  • ciemne ma więcej błonnika,
  • ciemne ma niższy indeks glikemiczny,
  • ciemne obniża cholesterol,
  • ciemne jest ciężkostrawne.