Nawet małe dzieci doskonale wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek, jaki spożywa się w ciągu dnia. Przed wyjściem z domu do pracy czy szkoły nie można o nim zapominać. W końcu to, co zjada się zaraz po przebudzeniu powinno dostarczyć energii i sił na cały dzień. Zacznij więc przywiązywać większą wagę do tego, z czego składa się Twoje śniadanie. Zyska na tym zarówno Twoje zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie psychiczne.

Pomysły na zdrowe śniadanie!

Sałatka ze świeżych warzyw lub owoców

Sałatka to niezwykle uniwersalny posiłek, którego smak można dopasować do indywidualnych upodobań. Można potraktować ją również jako zdrowe śniadanie – i to zarówno w wersji warzywnej, jak i owocowej. Do przygotowania sałatki ze świeżych warzyw przydadzą się ulubione warzywa, kiełki czy też nasiona słonecznika lub dyni. Warto dodać do tego aromatyczne przyprawy oraz sos, co pozwoli uzyskać pożądany smak sałatki. Wielbiciele innych smaków mogą użyć sezonowych owoców, płatków migdałów oraz miodu, pozwoli to przygotować sałatkę w wersji owocowej. 

Tradycyjna kanapka

Zdrowe śniadanie może stanowić także znana wszystkim kanapka. Do jej przyrządzenia należy jednak użyć chleba pełnoziarnistego, chudej wędliny, czy też różne rodzaje serów. Na kanapce obowiązkowo znaleźć muszą się również świeże warzywa – sałata, pomidor lub ogórek.

Owsianka 

Jeśli chcesz przygotować sobie zdrowe śniadanie możesz postawić również na owsiankę. To niezwykle sycące śniadanie, które praktycznie codziennie można spożywać w innej wersji smakowej. Wszystko zależy od dodatków, z jakimi się ją zje. A mogą to być świeże owoce, płatki kokosowe lub migdałów, nasiona chia, rodzynki, orzechy, czy też suszone brzoskwinie lub śliwki.

Koktajl lub smoothie

Co ciekawe, zdrowe śniadanie można również wypić. W takiej roli idealnie sprawdzą się koktajle, które są prawdziwą bombą witaminową. Aby cieszyć się właśnie takim śniadaniem wystarczy zmiksować ze sobą ulubione składniki. Mogą to być świeże lub mrożone owoce oraz warzywa. W zależności od konsystencji, jaką chce się uzyskać można dodać również mleko, kefir lub jogurt naturalny. Takie śniadanie można zabrać ze sobą w praktycznym pojemniku i spożyć podczas przerwy w szkole lub pracy.

Pudding chia

Takie śniadanie możesz przygotować sobie jeszcze poprzedniego wieczora. Wystarczy, że do szklanki nasypiesz nasiona chia, zalejesz je mlekiem i odstawisz na noc do lodówki. Rankiem otrzymasz pudding, który możesz zjeść z owocowym musem oraz bakaliami. Tak naprawdę pożywne śniadanie będzie na ciebie czekało.

Spożywanie treściwego śniadania do dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić. Korzystając z powyższej listy pomysłów już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, co zjeść kolejnego ranka na zdrowe śniadanie. Niezwykle istotne jest również to, że na przygotowanie tych posiłków nie musisz przeznaczać dużej ilości czasu. Wystarczy dosłownie kilka minut, aby przygotować pełnowartościowe śniadanie, które dostarczy ci energię do działania.

Autor: Karolina Mondel