Podstawą zdrowych relacji z ludźmi jest asertywność. Ta umiejętność pozwala realizować swoje pasje, porozumiewać się z innymi, a co najważniejsze pozostawać sobą bez konieczności ignorowania innych osób. Dobra wiadomość jest taka, że asertywność nie jest wrodzona – jest to postawa, którą samodzielnie można w sobie ukształtować. Jednak potrzeba do tego odpowiedniej ilości czasu i właściwego treningu. Sprawdź jak ważne jest bycie asertywnym w codziennym życiu oraz w jaki sposób można zdobyć tą cenną umiejętność!
Czym jest asertywność?
Utarło się przekonanie, że asertywność to sztuka odmawiania. Jednak taka interpretacja jest daleko idącym uproszczeniem. To wyrażenie ma naprawdę szerokie znaczenie. Choć przyznać trzeba, że umiejętność powiedzenia nie i sprzeciwienia się również wchodzi w zakres tego pojęcia. Ponadto, osoba asertywna potrafi w otwarty, stanowczy i bezpośredni sposób mówić o swoich odczuciach, postawach, czy opiniach w danej sprawie. Jednak kluczowe jest, że robi to z szacunkiem dla siebie i dla innych. Nie ma tutaj miejsca na agresję, zwłaszcza wtedy, gdy druga strona zajmuje całkowicie odmienne stanowisko. Wyznacznikiem asertywności jest również umiejętność wyrażania negatywnych poglądów i krytyki, jak i racjonalne reagowanie na nieprzychylne komentarze kierowane w naszą stronę. Osoba, która cechuje się asertywnymi zachowaniami respektuje prawa innych, ale tego samego oczekuje również w zamian. Asertywność jest więc ważnym składnikiem komunikacji, której fundamentem powinna być szarość i autentyczność.
Dlaczego warto być asertywnym?
Warto wykształcać w sobie asertywne zachowania, bowiem jest to przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Oto największe zalety, jakie niesie za sobą asertywność:
- Nie trzeba robić rzeczy, na które nie ma się ochoty.
- Można w pełni wyrażać siebie, bez obaw o konsekwencje.
- Zmniejszone zostaje ryzyko poddania się manipulacjom ze strony innych ludzi.
- Można być sobą, nawet w środowisku pełnym osób, które posiadają odmienny pogląd na świat.
- Relacje tworzone z innymi osobami oparte są na trwałym fundamencie – szczerości, zaufaniu, empatii i zrozumieniu.
- Nie narusza się strefy komfortu drugiej osoby, przy jednoczesnej możliwości wyrażania własnych myśli.
- Zyskuje się szacunek w swoim otoczeniu.
- Kierując się takim zachowaniem nikt nie „wejdzie Ci na głowę”, a ty nie będziesz wykorzystywany przez innych.
- Wzmacnia się poczucie kontroli na swoim własnym życiem.
- Odczuwalne jest uczucie mocy sprawczej i tego, że każda pojedyncza decyzja kształtuje nasze życie.
- Inteligentne przyjmowanie konstruktywnej krytyki pozwala doskonalić samego siebie.
Bądź asertywny!
Jak widać asertywne zachowanie niesie za sobą całą masę pozytywnych efektów, które można odczuć w swoim życiu. Warto więc ćwiczyć asertywność i wykorzystywać ją w kontaktach z innymi. Można być pewnym, że praktykowanie asertywności zostanie zauważone i przyczyni się do poprawy naszych relacji z ludźmi, których spotykamy na swojej drodze.
Autor: Karolina Mondel
Długa droga przede mną muszę nauczyć się asertywności