Urlop to chyba ulubiony czas każdego pracownika. W jego trakcie można chociaż na chwilę oderwać się od pracy, zapomnieć o obowiązkach i spędzić czas z rodziną  oraz bliskimi. Jednak zarówno każdy weekend, jak i dłuższy urlop, kiedyś się kończą. Wtedy powakacyjna depresja i obniżenie nastroju może dotknąć każdego z nas bez względu na to, jaki zawód wykonujemy. Warto więc zapoznać się z poradami, które ułatwią powrót po urlopie do pracy. Dzięki nim łatwiej będzie skupić się na obowiązkach, w sytuacji, gdy nasze ciało będzie w pracy, a myśli nadal pozostają w górach, czy nad morzem.

powrót po urlopie do pracy

Pomyśl o powrocie do pracy jeszcze przed urlopem

Być może zabrzmi to dosyć dziwnie, ale naprawdę dobrym pomysłem jest pomyślenie o powrocie do pracy jeszcze przez rozpoczęciem urlopu. Dlatego też ostatnie dni przed wakacjami trzeba wykorzystać jak najbardziej efektywnie, a co najważniejsze nie wolno robić sobie zaległości. Po urlopie bowiem na pewno trudno będzie je wszystkie nadrobić. Wywiązanie się z bieżących obowiązków będzie wtedy wystarczająco skomplikowane. Nie warto więc dokładać sobie dodatkowych zajęć. Oczywiście, wszystko zależy od stanowiska jakie zajmujemy. Jednak jeśli to możliwe, lepiej nie organizować ważnych spotkań pierwszego dnia po urlopie. Ten najtrudniejszy dzień powinien upłynąć spokojnie, bez zbędnych problemów i niedogodności.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy

Nawet najpiękniejsze wakacje kiedyś się kończą. Jednak pozostają po nich kolorowe zdjęcia, niesamowite wspomnienia, pamiątki oraz nowe znajomości i doświadczenia. Tego nikt nam nie może zabrać. Pamięć o wakacjach może w nas ciągle trwać, ale nie powinna ona dominować nad rzeczywistością. Warto więc dobrze rozplanować czas swojego urlopu. Jasne wskazanie granic wolnego czasu jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu uniknie się sztucznego przedłużania urlopu (np. poprzez decydowanie się na dodatkowy urlop „na żądanie”), który i tak nic nam nie pomoże. Jeśli planuje się jakiś wyjazd lepiej zorganizować go w taki sposób, aby wrócić do domu przynajmniej dzień lub dwa przed planowanym powrotem do pracy. Taki dodatkowy czas można przeznaczyć właśnie na przygotowanie się do pracowitego tygodnia.

Jak łagodnie powrócić po urlopie do pracy?

Oto sprawdzone i skuteczne sposoby na powrót po urlopie do pracy:

Nie łudź się, że wszystkie zaległości w pracy nadrobisz w jeden dzień – to niewykonalne. Takie myślenie tylko sprawi, że w razie pojawienia się problemów Twoja motywacja znacząco spadnie.
Sporządź plan, którego systematyczna realizacja krok po kroku, pozwoli Ci wywiązać się ze wszystkich obowiązków. Pamiętaj, aby lista rzeczy do zrobienia realnie uwzględniała Twoje możliwości.
Nie można od razu rzucać się w wir najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań. Lepiej jest zacząć od najprostszych czynności, z którymi najszybciej można się uporać.
Jeśli pierwsze dni po urlopie będą dla Ciebie wyjątkowo trudne, pozwól sobie na małe przyjemności. Wypad do kina, spotkanie z przyjaciółkami, odprężająca kąpiel albo trening na siłowni – dzięki nim na pewno poczujesz się lepiej, a na Twojej twarzy zagości uśmiech.
Dobrym rozwiązaniem jest również rozpoczęcie planowania kolejnego urlopu. Wiadomo, że każdy wyjazd kosztuje. Dlatego świadomość, że praca, którą się wykonuje jest źródłem dochodu umożliwiającego nam sfinansowanie wakacyjnej wycieczki na pewno będzie pomocna. Szukaj więc pozytywów!

Powrót do pracy to nie koniec świata!

Uzyskana na urlopie energia i relaks są bezcenne, więc warto je pielęgnować. Wystarczy tylko zastosować kilka prostych zasad, które ułatwiają powrót do pracy. Dzięki temu możliwe jest bezbolesne wdrożenie się w codzienne obowiązki. Pamiętaj o pozytywnej energii, a przekonasz się, że powrót po urlopie do pracy nie zawsze musi być spędzającym sen z powiek problemem.

Autor: Karolina Mondel