Ostatnio cały świat przechodzi trudny okres związany z koronowirusem. Z różnych stron napływa wiele niesprawdzonych informacji, a to sprawiło, że pojawiła się koronawirusowa panika. Półki w sklepach opustoszały, ludzie wygłaszają kolejne teorie spiskowe, a inni martwią się o swoje dalsze życie. Czy to naprawdę dobre podejście?

koronawirusowa panika

 

Koronawirusowa panika – jak sobie z nią poradzić?

Pojawienie się koronawirusa w Polsce wywołało ogromną panikę. Wiele osób zaczęło się martwić, że podzielimy los Włoch, a nawet Chin. Z niezrozumiałego powodu niektórzy zaczęli wykupować wszystkie towary na półkach. Zapominali przy tym, że w kolejkach w tłocznych marketach najłatwiej się zarazić, a część kupionych produktów za kilka dni wyląduje w koszu. Fejkowe newsy doprowadziły też do tego, że obecnie część z nas żyje w ciągłym strachu. Jak więc zmienić ten stan rzeczy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że panika to najgorsze, co może nas w tej chwili spotkać. Nie wpłynie ona dobrze ani na nasze zdrowie psychiczne, ani fizyczne. Jednak jak jej nie ulegać, gdy z każdej strony docierają do nas straszne informacje o koronawirusie? Najlepiej ograniczyć do minimum rozmowy na ten temat. Obecnie możemy więcej czasu spędzić w domu z rodziną, więc po prostu nadróbmy zaległości. Oczywiście warto monitorować, jak wygląda sytuacja związana z koronawirusem, ale wystarczy sprawdzić to 2-3 razy dziennie. W tym celu korzystajmy ze sprawdzonych źródeł, np. strony Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób unikniemy wielu niesprawdzonych fake newsów, które potęgują panikę.

Epidemia koronawirusa – jak przetrwać ten okres?

Koronawirus dla większości z nas nie stanowi dużego zagrożenia, a w przyszłości będzie podobną chorobą do grypy. Jednak obecnie można się nim bardzo zarazić. Dlatego w naszym kraju wprowadzono ograniczenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W końcu nie chcemy takiej sytuacji, jaka obecnie panuje we Włoszech. Większość osób bez problemu się do tego dostosowała. Jednak jak przetrwać ten czas i nie zwariować?

  • Nie myśl za dużo o wirusie. Tak naprawdę nic nam to nie pomoże, a tylko pogłębimy czarne myśli. Wystarczy, że od czasu do czasu sprawdzimy oficjalne komunikaty, aby na bieżąco śledzić sytuację.
  • Wykorzystaj ten czas na relaks i odpoczynek. We współczesnym świecie żyjemy w ciągłym zabieganiu i trudno nam znaleźć czas na odpoczynek. Dlatego warto wykorzystać sytuację i wybrać zajęcie, które nas uspokaja.
  • Wyjdź na krótki spacer, ale unikaj tłumów. Trochę świeżego powietrza na pewno nie zaszkodzi. Dlatego warto wybrać się na krótki spacer po zielonych terenach. Dzięki temu łatwiej nam będzie wytrwać w domu.
  • Zrób wiosenne porządki. W czystym uporządkowanym mieszkaniu znacznie łatwiej funkcjonować. W dodatku robienie porządków jest świetnym sposobem na odstresowanie się.
  • Zdobądź nowe umiejętności. Nie musimy wychodzić z domu, aby się czegoś nauczyć. Obecnie jest mnóstwo kursów i warsztatów online. Okres siedzenia w domu można więc wykorzystać bardzo produktywnie.
  • Nadrób zaległości filmowe lub książkowe. Zawsze narzekamy, że nie mamy czasu na czytanie książek lub obejrzenie czegoś ciekawego. Teraz jest najlepszy moment na nadrobienie zaległości.

Być może koronawirusowa panika skończy się już wkrótce i wszyscy wrócą do normalnego życia. Jednak nawet wtedy warto pamiętać o pewnych środkach ostrożności. W końcu zagrożenie wirusem pozostanie z nami trochę dłużej. Dlatego czasami warto się zastanowić, czy musimy aż tak pędzić. A może jednak bez pewnych rzczy się obejdziemy w danym momencie? W końcu gdyby niektóre osoby w pierwszych miesiącach tego roku zrezygnowały z wyjazdów dla rozrywki do krajów, gdzie koronawirus szybko się rozwijał, to teraz w Polsce byłby spokój. Warto więc czasem zwolnić, dobrze przemyśleć swoje decyzje i niektóre rzeczy odłożyć na później.

Poniżej kilka artykułów, w których znajdziecie propozycje filmów i seriali na wolny czas:

6 seriali opartych na prawdziwych historiach, które warto obejrzeć

Top 3 seriali psychologicznych

Seriale na jeden wieczór

Wartościowe treści, które można obejrzeć w serwisie YouTube