Kryzys w związku to częsta przypadłość zwłaszcza we współczesnych czasach. Ludzie sporą uwagę przywiązują do rozwoju osobistego oraz kariery zawodowej. Ponadto, połowa naszego życia odbywa się w mediach społecznościowych, a relacje oparte na emocjach stają się rzadkością. Istnieją jednak niezawodne sposoby na to, by poprawić komunikację z partnerem nawet w XXI wieku.
Postaw się na miejscu partnera – zrozum go
Spójrz na każdą sytuację z perspektywy swojego partnera i postaraj się zrozumieć jego myśli. Weź pod uwagę pozycję, w jakiej się znajduje, okoliczności, przeżycia z przeszłości, czułe punkty oraz mocne strony. Zapomnij na chwilę o własnym spojrzeniu na daną sytuację. W pełni oddaj się na kilka chwil przeprogramowaniu umysłu i wyobraź sobie siebie w roli partnera. Nie ma nic lepszego w relacji międzyludzkiej niż wzajemne zrozumienie – to pomoże Ci poprawić komunikację z partnerem. Dlatego tak ważne jest, aby ćwiczyć stawianie się w położeniu drugiej osoby. W ten sposób będziemy mogli wykazać się wyrozumiałością i pozbyć się nieporozumień oraz wyrzutów w stylu „Nie rozumiem Cię, jak możesz (…)”, „To jest nie do pomyślenia(…)”.
Zadawaj pytania i uzyskuj zaskakujące odpowiedzi
Nie bój się pytać! Weź na poważnie powiedzenie „Kto pyta, nie błądzi”. Wcześniej wspomniane, postawienie się na miejscu partnera czasami może być trudne, ale stawianie pytań zawsze się sprawdza. Takie zachowanie, da poczucie Twojemu partnerowi, że się nim interesujesz. Okazanie zainteresowania w związku jest bardzo ważną kwestią. Zadawaj pytania nie tylko dlatego, że chcesz coś zrozumieć, ale również z tego względu, żeby pokazać, że sprawy Twojej połówki są dla ciebie istotne. Jeżeli planujecie wspólną przyszłość, to powinniście interesować się sobą nawzajem. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w związku np. ze zmianą pracy, decyzji o wzięciu kredytu, zwiększeniu wydatków, czy dalekich wyjazdów.
Słuchaj partnera nie tylko uszami
Oczywiście uszy są niezbędne do tego, by rejestrować dźwięk, ale to nasz mózg decyduje, które informacje przetwarza, a które bagatelizuje. Dlatego rozmowy na ważne tematy należy przeprowadzać w odosobnionym miejscu, a nie w tramwaju, podczas jazdy autem, przez telefon, czy na zakupach. Musimy też słuchać bardzo uważnie, aby poprawić komunikację z partnerem. Jeżeli padnie kwestia „Nigdy mnie nie słuchasz” – oznacza to, że często dochodzi do takich sytuacji. Jednak nie oznacza to, że nigdy nie słuchamy, chodzi o to, że nie dostrzegamy, co partner tak naprawdę chce nam przekazać. Komunikacja to nie tylko słowa, ale również gesty, ton głosu, mimika. Dlatego należy wnikliwie analizować słowa partnera. Jeżeli chcemy rozwiać wątpliwości, zapytajmy „co masz na myśli, mówiąc, że nigdy Cię nie słucham”, a dowiemy się, jakie dokładnie błędy popełniamy.
Rozmawiajcie mową pozytywną
„Czy nie chciałbyś pójść do kina?”, „Czy nie masz dziś ochoty iść pobiegać?”, jeśli nasz komunikat ma spełnić zamierzony cel, powyższe pytania są źle sformułowane. Jest to tzw. mowa negatywna. Prośby i pytania formułowane w ten sposób z góry sugerują drugiej osobie, że nie ma na to ochoty. Możemy też sprawić wrażenie, że sami tak naprawdę nie chcemy i pytamy dla zasady. Lepiej zapytaj, „Czy chciałbyś pójść do kina?”. Możemy też wzmocnić komunikat i poinformować, że sami mamy ochotę „Mam ochotę iść do kina. Czy Ty też chciałabyś pójść?”. Najlepszą opcją będzie podjęcie decyzji za drugą osobę „Idziemy dziś do kina”. Oczywiście warto poprzedzić to miłym zwrotem typu: „skarbie”, „kochanie” – w zależności od tego, jak zazwyczaj się do siebie zwracacie.
Piszcie do siebie listy
Pisanie listów to jedna z najbardziej oczyszczających i efektywnych metod, która może poprawić komunikację z partnerem. Powinny one zawierać zwrot powitalny, wstęp, środek, a także zakończenie, pozdrowienia i podpis. Możemy również napisać email, ale musi on się składać ze wszystkich wspomnianych części. Taka metoda świetnie się sprawdzi, gdy komunikacja werbalna zawodzi. W liście powinniśmy zawrzeć wszystkie informacje. Należy jasno napisać, czego nie lubimy w zachowaniu naszego partnera oraz określić, co w nim uwielbiamy. Wskażmy również kwestie, przez które czuliśmy się zranieni, a także te zapewniające nam bezpieczeństwo i szczęście. Doceńmy partnera, to doda mu motywacji, ale również wyraźmy potrzebę docenienia. Podziękujmy też oraz przeprośmy za swoje złe postępowanie.
Zaplanujcie własny unikalny rytuał
Stwórzcie coś co będzie tylko wasze i nikt nie będzie mógł się w to wtrącić. Niech ta sprawa będzie cykliczna, a jednocześnie przyjemna. Może to być:
- Wspólne gotowanie raz w tygodniu – będziecie mieli okazję do tego, by wspólnie wypracować kompromis, jakiej kuchni danie przyrządzić. Razem stworzycie listę zakupów i się na nie wybierzecie. Później będziecie mogli wytworzyć kulinarną synergię, a na końcu wspólnie wykonanie pyszny posiłek.
- Wspólny trening raz w tygodniu – istnieje wiele zalet aktywności fizycznej. Jednak ta wykonywana z partnerem niesie ze sobą podwójne korzyści. Wyjdźcie na rower, idźcie pobiegać lub wykonajcie ćwiczenia w domu. Aktywność zbliża, a wytwarzane podczas niej hormony szczęścia przynoszą radość.
- Planujcie wspólne weekendy – jeśli pomysły typu: kino i teatr, wywołują grymas na waszej twarzy, poszukajcie ekstremalnych i alternatywnych form spędzania czasu.
Taki rytuał pozwoli wam się zbliżyć oraz zachować świadomość, że macie wspólną, ważną sprawę.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]