Szukanie pracy to jeden z bardziej stresujących momentów! Często brakuje nam cierpliwości i pomysłu, od czego zacząć nasze poszukiwania. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w drodze do znalezienia wymarzonej pracy jest CV. Twój życiorys powinien być Twoją reklamą, budzić ciekawość i nakłaniać potencjalnego pracodawcę do kontaktu w celu poznania szczegółów. Istnieje wiele sposobów na stworzenie idealnego curriculum vitae, poniżej znajdziesz 5 najważniejszych zasad, dzięki którym stworzysz idealne CV.

5 podstawowych zasad tworzenia CV!

Przejrzystość

Rekruterzy wyświetlają dziesiątki, a często setki aplikacji dziennie. Zadbaj o to, aby w Twoim życiorysie były jasno uporządkowane dotychczasowe doświadczenia wraz z ich ogólnymi opisami. Nie rozpisuj się,  rekruter zapyta Cię o dodatkowe szczegóły, jeśli będzie to potrzebne. Wypracowanie w dziesięciu punktach będzie zwyczajnie zbyt długie i monotonne dla odbiorcy. Dotyczy to zarówno miejsc pracy, jak i wykształcenia. Dwukrotnie sprawdź poprawność językową – błędy ortograficzne są oznaką roztargnienia, ale też braku motywacji.

Dane zatrudnienia

Brak dat zatrudnienia często wzbudza wątpliwości rekruterów. Każde z Twoich doświadczeń powinno mieć jasno wskazane początek jak i koniec zatrudnienia. Ułatwi to również kwestie administracyjne. Wiele firm przed podpisaniem umowy z nowym pracownikiem sprawdza wiarygodność jego życiorysu prosząc o dodatkowe informacje takie, jak dokładne daty trwania umowy, ale też skan kontraktu czy świadectwo pracy.

Oprawa graficzna

Czasy CV napisanego w wordzie już dawno odeszły w zapomnienie, a rekruterów napawają dreszczami. Obecnie dostępnych jest wiele kreatorów online, dzięki którym w sposób prosty i szybki stworzysz nie tylko przejrzyste, ale też ładne curriculum. Na szczególne uznanie zasługuje strona canva.com, gdzie dostępne są również darmowe szablony w dowolnej kolorystyce.
Nie bój się dopasować tematyki do charakteru firmy czy przemysłu, przykładowo wiatrakowe tło w aplikacji do firmy zajmującej się energią odnawialną lub kwiatowe akcenty w zgłoszeniu do kwiaciarni na pewno wzbudzą pozytywne zainteresowanie, a Twoja kandydatura zapadnie w pamięć. W ten sposób okażesz też swoje zaangażowanie i motywację do podjęcia pracy.

Zdjęcie

Zdjęcie nie jest już elementem obowiązkowym w aplikacjach, niemniej jest miłym dodatkiem, które jest doceniane przez rekruterów i pracodawców. Najlepiej wybrać zdjęcie, które nie jest nadto oficjalne, ale też nie selfie czy w sytuacji nieformalnej takie, jak wyjście ze znajomymi. Najważniejszy jest uśmiech oraz schludny ubiór. Wystrzegaj się zdjęć robionych do dokumentów, wyglądają nienaturalnie i zazwyczaj niekorzystnie.

Opis osobowości

Tworzenie życiorysu warto zacząć od krótkiego opisu siebie. Warto wymienić cechy oraz zalety, które Cię charakteryzują. Przedstaw swoją motywację do podjęcia wybranego stanowiska oraz to, co pozytywnego możesz wnieść do nowego miejsca pracy.