Toksyczne związki często bywają trudne do zidentyfikowania. Czasami pewne zachowania, które powinny być niedopuszczalne w prawidłowej relacji, wydają nam się w porządku i nie przejmujemy się takim postępowaniem. Wszystko dlatego, że są one bardzo subtelne i nie zauważamy, że są niewłaściwe. Oto kilka sygnałów, które świadczą o tym, że żyjesz w toksycznym związku.

8 oznak, że jesteś w toksycznym związku

Partner nie bierze za nic odpowiedzialności

Niektóre osoby w ogóle nie chcą pomagać w żadnych obowiązkach domowych. Wszystkie sprawy zwalają na głowę partnera lub partnerki, a sami wolą się niczym nie przejmować. Jeśli każda prośba o pomoc nawet w najdrobniejszych obowiązkach kończy się awanturą, to zły znak. Tylko toksyczna osoba tak się zachowuje, a normalna wysłucha czyjejś opinii i postara się poprawić swoje zachowanie.

Twój partner obwinia innych o wszystkie problemy w związku

W każdym związku pojawiają się pewne problemy oraz małe spięcia. Wszystko będzie dobrze, gdy partnerzy starają się o nich rozmawiać, pracować nad nimi i starać się je rozwiązywać. Gorzej jeśli jedna osoba o wszystko obwinia innych – Ciebie, Twojego szefa, rodziców, znajomych, a nie widzi swoich wad. W takich sytuacjach trudno dojść do porozumienia i może to być znak, że jesteś w toksycznym związku

Twój partner nie słucha Twoich uwag

W związkach często dochodzi do różnych spięć. W takich sytuacjach powinniśmy wysłuchać, co może przeszkadzać drugiej stronie i przemyśleć swoje zachowanie, a potem wypracować kompromis. Niestety niektórzy mają tendencje do ignorowania drugiej osoby, a nawet wychodzenia w trakcie rozmowy. Jeśli Twój partner tak postępuje zamiast próbować dojść to porozumienia, to może oznaczać, że tkwisz w toksycznym związku.

Wykonujesz wszystkie prace w związku

W każdym związku powinien istnieć naturalny podział obowiązków. Wszystko oczywiście zależy od cech i umiejętności partnerów. Jeśli wzajemnie się uzupełniamy wszystko jest w porządku. Jednak czasami jedna osoba przejmuje większość obowiązków, a druga nawet tego nie docenia. W takiej sytuacji równowaga w związku zostaje zachwiana, a relacja staje się toksyczna.

Zawsze usprawiedliwiasz zachowanie swojego partnera

Każdy może mieć zły dzień i nie ma w tym dziwnego, że staje się wtedy opryskliwy lub niemiły dla innych. Jednak to powinny być sporadyczne sytuacja. Jeśli czujesz, że zawsze usprawiedliwiają postępowanie swojego partnera, to wtedy pojawia się problem. Może to być nawet sygnał, że pora zakończyć tę relację.

Twój partner ciągle Cię krytykuje

Dobrze, gdy pod wpływem drugiej osoby stajemy się lępszą wersją samej siebie. Jednak wieczna krytyka nie jest zbyt miła. Jeśli druga osoba konsekwentnie wypomina Ci różne zachowania to znak, że jesteś w toksycznej relacji. Nie daj się zwieść twierdzeniem, że to z troski o Ciebie. Osoba, która chce, abyś się zmieniła na lepsze będzie stawiała przed Tobą nowe wyzwania i wspierała, a nie tylko krytykowała.

Twój partner jest miłośnikiem niezdrowej konkurencji

Konkurowanie w związku nie jest niczym złym, szczególnie, gdy wzajemnie się wspieracie i cieszycie ze swoich sukcesów. Taka rywalizacja może motywować Was do działań i sprawiać, że udaje Wam się więcej osiągnąć. Jednak jeśli jedna osoba stara się być lepsza od drugiej półówki w każdej dziedzinie, a zamiast wspierać i motywować, tylko zazdrości sukcesów, to znak, że jesteś w toksycznym związku.

Nie dbasz o swoje samopoczucie

Nie tylko postępowanie Twojego partnera może świadczyć o toksycznej relacji, Twoje zachowanie też ma na to wpływ. Jeśli nie troszczysz się o własne potrzeby i nie dbasz o dobre samopoczucie, to zły znak. To, jak Ty się czujesz jest również bardzo ważne. Nie możesz więc za każdym razem stawiać partnera na pierwszym miejscu, musisz też zadbać o siebie.