farbowanie włosów henną

Wiele kobiet farbuje włosy, często mają one dylemat, czy wybrać zwykłą farbę, czy hennę. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Co warto wiedzieć na temat henny? Zazwyczaj henną określa się wszystkie farby ziołowe. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego środka do koloryzacji włosów. Nie wszystkie henny są w 100% naturalne, część z nich zawiera dodatki chemiczne.

Jak rozpoznać naturalną hennę do farbowania włosów?

Na rynku jest wiele produktów, które henną są tylko z nazwy. Zawierają wiele sztucznych składników, które dodatkowo mogą być szkodliwe. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety, aby rozpoznać naturalną hennę. W tej w 100% naturalnej nie znajdziemy żadnych składników poza tymi: Indigofera Tinctoria (Indigo), Lawsonia Inermis (Henna), Emblica Officinalis (Amla), Eclipta Alba (Bhringaraj), Bacopa Monniera (Brahmi), Acacia Concinna (Shikakai), Terminalia Chebula (Harad), Jatpropha Glandulifera (Jatropha), Azadiracta Indica (Neem), Terminalia Bellirica Roxb (Vibhitaki), Cassia Obovata Leaves.

Niestety, jak już wspomnieliśmy, niektóre pseudo-henny zawierają szkodliwe składniki. Szczególnie unikać powinniśmy parafedylodwuaminy („sztucznej henny”). Zdarza się, że wywołuje ona silną reakcję alergiczną,
ale może też doprowadzić do szoku anafilaktycznego lub śmierci. „Sztuczna henna”może pojawić się pod różnymi nazwami. Najpopularniejsze z nich to PPD, 1,4-fenylenodiamina, 1,4-diaminobenzen, 1,4-benzenodiamina lub fenylenodiamina. Powinniśmy również ostrożnie podchodzić do produktów z napisami „fast” lub „instant” na opakowaniu. Może to oznaczać, że mamy do czynienia ze szkodliwą chemiczną henną.

Działanie naturalnej henny

Naturalną henną możemy tylko przyciemnić włosy, gdyż nie zawiera ona chemicznych składników,
które są odpowiedzialne za rozjaśnienie. Trudno też przewidzieć efekt farbowania, który u
każdej osoby może być inny. Warto więc wcześniej wypróbować hennę na jednym kosmyku, aby
sprawdzić, jaki kolor uzyskamy. Nie powinno się jej używać na włosach wcześniej rozjaśnianych,
ponieważ efekt może się zasadniczo różnić od naszych oczekiwań. Za to bez problemu można ją
nakładać na włosy wcześniej farbowane zwykłą farbą lub po trwałej ondulacji.

Zioła zawarte w hennie pomagają przy problemach ze skórą głowy oraz zmniejszają wypadanie
włosów. W przeciwieństwie do zwykłych farb, henna nie niszczy ale odżywia. Włosy są mocniejsze,
ich wygląd się poprawia, a kolor jest trwalszy. Jednak problemy mogą się pojawić, gdy znudzi nam się dany kolor, którego będzie trudno się pozbyć. Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na farbowanie włosów henną. Czasami po farbie trudno zmienić kolor, a po hennie będzie znacznie trudniej. Czasami jedynym rozwiązaniem jest czekanie, aż włosy odrosną.

Jak farbować włosy henną?

File:Henna for hair.jpg

Farbowanie włosów naturalną henną nie jest takie proste i zajmie nam trochę czasu. Na początek należy zawartość opakowania zmieszać z kwaśnym płynem, np. cytryną w taki sposób, aby powstała gęsta papka. Taką mieszankę przykrywamy folią i zostawiamy na noc, dzięki temu barwnik ma szansę się uwolnić. Mikstura przygotowana w ten sposób pomoże nam uzyskać piękny kolor. Jednak zanim zaczniemy farbowanie, musimy dokładnie oczyścić włosy z brudu oraz wszystkich produktów, których używamy na co dzień. Powinniśmy do tego wykorzystać produkty bez silikonu, który mógłby utrudnić wnikanie henny.

Hennę bardzo trudno zmyć, więc należy ją nakładać w rękawiczkach i bardzo ostrożnie. Tuż przed jej użyciem powinniśmy dodać do naszej mieszanki sok z cytryny, a następnie rozrobić pastę do konsystencji jogurtu.
Gdy włosy będą dobrze pokryte, należy założyć na głowę woreczek foliowy i owinąć ją ręcznikiem. Hennę
trzyma się kilka godzin (maksymalnie 6). Wszystko zależy od tego, jaką intensywność i trwałość
koloru, chcemy uzyskać. Jednak pamiętajmy, że ostateczny efekt widoczny jest po kilku dniach.