Weranda to miejsce, które pełni w domu zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Z jednej strony można tam odpocząć, spędzić czas oraz przyjąć gości. Natomiast z drugiej strony weranda jest wizytówką domu, która powinna dobrze się prezentować. Jest to konstrukcja wyeksponowana, która jako pierwsza rzuca się w oczy. Warto więc odpowiednio zaaranżować werandę, aby zawsze świetnie się prezentowała.

Jak zaaranżować werandę?

Aranżacja werandy krok po kroku

Sposób zaprojektowania werandy uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest chociażby jej wielkość. Wiadomo, że przy większej przestrzeni można pozwolić sobie na więcej. Jednak nawet, jeśli do zagospodarowania pozostaje nieco mniej miejsca, również można stworzyć ciekawą aranżację. Wystarczy tylko puścić wodze swojej fantazji. Duże znaczenia ma także to, czy weranda swoim wyglądem bardziej przypomina taras czy ganek, a więc czy jest otwartą czy zamkniętą konstrukcją. Projekt werandy powinien również uwzględniać styl pozostałej części domu, jak i wygląd ogródka oraz otoczenia miejsca, w którym mieszkamy. Wszystko powinno stanowić spójną całość! Pamiętać trzeba, że wszystko co znajduje się na werandzie narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Warto więc stawiać na wyposażenie werandy, które będzie wykonane z materiałów, które szybko się nie zniszczą.

Jak powinna wyglądać weranda?

  • Podłoga – materiał, z jakiego ma zostać wykonana zależy od stylu, w którym aranżujemy werandę. Najbardziej popularnym tworzywem jest chyba drewno, które sprawi, że będzie to wyjątkowo przytulne miejsce.
  • Miejsce do odpoczynku – w centrum werandy powinien znaleźć się stół oraz meble wypoczynkowe. Mogą to być: krzesła, ławki, fotele lub sofa. Dobrze wyglądają chociażby te wykonane z drewna lub wikliny.
  • Oświetlenie – światło tworzy wyjątkowy nastrój i atmosferę. Warto więc zadbać o różnorodne źródła światła na werandzie. Może być to zwykła lampa, ale świetnie sprawdzą się też światełka choinkowe, świeczki zapachowe oraz lampiony.
  • Roślinność – dobrze jest zadbać także o to, aby na werandzie znalazło się dużo roślin i kwiatów. Można stworzyć z nich wyjątkowe kompozycje. Jeśli dysponuje się odpowiednią ilością miejsca dobrym pomysłem jest stworzenie na werandzie małego ogródka. Posadzone w nim warzywa i aromatyczne zioła można wykorzystać w kuchni.
  • Dekoracje – dobrze jest pamiętać także o kreatywnym ozdobieniu werandy. Dekoracje nadadzą temu miejscu niepowtarzalny klimat. Mogą to być chociażby poduszki, narzuty lub koce, które przydadzą się na przykład w nieco chłodniejsze wieczory. Detale również są istotne.

Oryginalne wejście do domu to naprawdę interesujące rozwiązanie. Stylowa weranda jednocześnie może okazać się miejscem idealnym do wypoczynku i relaksu. Jeśli zaaranżujesz ją w ciekawy sposób, będziesz chciał spędzać tam każdą wolną chwilę. Wtedy możesz zyskać pewność, że weranda będzie praktyczna, funkcjonalna i schludna.