Broadway

Broadway to zespół kilkudziesięciu teatrów w Nowym Jorku, który traktuje się jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej. W tym miejscu wystawiane są różne spektakle, ale największą popularnością cieszą się musicale. Początki musicali sięgają 1868 roku, gdy brytyjska aktorka Lidia Thompson przybyła wraz z grupą British Blondies, a wystawiana przez nich wiktoriańska burleska szybko podbiła Nowy Jork. Od tamtego czasu na broadwayowskiej scenie pojawiło się wiele musicali, ale niektóre z nich szczególnie zapisały się w pamięci widzów.

„Upiór w operze”

https://www.youtube.com/watch?v=ixGt0kVWOkE

„Upiór w operze” to najdłużej wystawiana sztuki na Brodwayu. Dramatyczna historia oszpeconego człowieka, który odwiedza Operę Paryską cieszy się nieustanną popularnością. Musical miał swoją premierę 26 stycznia 1988 roku, a nadal można go podziwiać deskach Broadwayu. Jest to jedno z ulubionych przedstawień wśród turystów odwiedzających Nowy Jork. Jednak docenia go również środowisko teatralne. „Upiór w operze” ma na swoim koncie 7 nagród Tony, w tym dla najlepszego musicalu.

„Król lew”

https://www.youtube.com/watch?v=-pgZtzDj_7o

„Król lew” to jedna z najpopularniejszych bajek Disneya. W 1994 roku, na podstawie kreskówki, powstał musical muzyką Eltona Johna i słowami Tima Rice’a oraz kompozycjami Hansa Zimmera. Historia, opowiedziana dwóch aktach, przedstawia dzieciństwo dorosłe życie Simby. Na Broadwayu wystawiano go w latach 1997-2006. Musical cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. „Król lew” ma też na swoim koncie 6 nagród Tony, w tym dla najlepszego musicalu.

„Wicked „

Jest to opowieść luźno oparta na „Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu Gregory’ego Maguire”. Musical przedstawia historię z perspektywy wiedźm z krainy Oz długo przed tym, zanim pojawiła się tam słynna Dorotka. Premiera sztuki miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w  2003 roku. Jednak już zdążyła podbić serca widzów, którzy w 2007 roku uznali, że to najlepszy musical roku. Przedstawienie zostało również docenione przez magazyn „The Times”.

„Mamma Mia”

Musical na podstawie piosenek szwedzkiego zespołu Abba to prawdziwy hit! Historię pokochali widzowie na całym świecie, głównie za sprawą filmu z 2008 roku. Jednak, zanim historia pojawiła się w kinach, widzowie mogli ją oglądać na deskach teatru. Premiera na Broadwayu miała miejsce w 2001 roku, a spektakl jest nadal wystawiany i przynosi ogromne dochody. Warto wspomnieć, że również polska wersja wystawiana w Teatrze Muzycznym Roma cieszyła się ogromną popularnością.

„Nędznicy”

https://www.youtube.com/watch?v=MVeKvHQrw7k

„Nędznicy” to wzruszająca powieść Victora Hugo, która doczekała się wielu adaptacji. W 198o powstał również musical oparty na tej historii. Jego premiera na Broadwayu odbyła się 12 marca 1987 roku, w tym samym czasie sztuka została 8 nagrodami Tony. Ciesząca się ogromną popularnością sztuka była wystawiana do 2003 roku. Następnie po przearanżowaniu i reorkiestracji powróciła w 2006 roku na broadwayowskie deski jeszcze na 2 lata.

„Koty”

„Koty” należy do najdłużej wystawianych show na Broadwayu. Musical został napisany przez Andrew Lloyda Webbera na podstawie wierszy T.S. Elliota. Jego premiera miała miejsce 7 października 1982 roku, a ostatnie przedstawienie odbyło się 10 września 2000 roku. W tym czasie przedstawienie zarobiło 400 milionów dolarów.