Inwestowanie kojarzy się zwykle z ulokowaniem środków pieniężnych w taki sposób, aby odnieść zysk. Ludzie inwestują w akcje, produkty oraz usługi, jednak zapominają o jednej z najważniejszych inwestycji, jaką powinni w życiu ponieść. A jest to inwestycja w swój rozwój. Warto pamiętać, że jest on częścią naszego życia, która może przynieść zdumiewające efekty. A korzyści te są o wiele bardziej wartościowe niż nawet największe profity finansowe.

Samorozwój – praca, za którą dostaje się największą wypłatę

Czym jest samorozwój?

W dzisiejszych czasach często się mówi o tak zwanych trenerach rozwoju osobistego. Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek dotyczących tematyki coachingu i samorozwoju. Samozwańczy liderzy i profesjonaliści w tej dziedzinie starają się przekazywać społeczeństwu motywacyjne treści. Jednak czym tak naprawdę jest samorozwój? Jak korzystać z niego w zdrowy sposób? Samorozwój, czy też inwestycja w siebie są to pojęcia z dziedziny psychologii. To trening naszej osobowości i sfery umysłowej. Jest to długotrwały proces, który zachodzi w naszym życiu. Wymaga on ciągłego zaangażowania. Jego głównym celem jest lepsze poznanie samego siebie i osiągnięcie prawdziwej dojrzałości w wielu aspektach naszego życia. Inwestycja w siebie polega na poznawaniu swoich możliwości, poszerzaniu swoich kompetencji, wprowadzaniu zmian w swoje życie oraz rozwijaniu się. To po prostu aktywne życie, polegające na ciągłym poruszaniu się do przodu.

Jak dbać o swój samorozwój?

Jest wiele sposobów na to, aby zainwestować w samego siebie. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Poszerzaj swoje horyzonty – zagłębiaj się w tajniki wiedzy, rozwijaj swoje zainteresowania, stawaj się specjalistą w swojej dziedzinie.
  • Zdobywaj nowe umiejętności – poszerzaj swoje kompetencje np. poprzez uczestnictwo w różnych kursach lub warsztatach.
  • Bądź odważny – rób rzeczy, o których dotąd tylko marzyłeś, zdobywaj nowe doświadczenia i czerp z nich jak najwięcej.
  • Naucz się być sam ze sobą – każdego dnia znajdź choć chwilę dla siebie, usiądź wtedy iż zastanów się co jest dla ciebie najważniejsze, jakie cele chcesz osiągnąć w najbliższym czasie oraz w jakim kierunku zmierzasz.
  • Inspiruj się innymi ludźmi – niech porażki będą dla ciebie nauką na przyszłość, a sukcesy niech motywują cię do dalszych działań. Wzoruj się na historiach ludzi, którzy już osiągnęli cel, do którego zmierzasz.

Dlaczego warto inwestować w siebie?

Inwestycja w samego siebie jest uważana za jedną z najbardziej pewnych, ponieważ w tym przypadku nie można niczego stracić. Za każdym razem się zyskuje – mniej lub więcej, ale zawsze ogólny bilans wychodzi na plus. Samorozwój pozwala cały czas się doskonalić, poszerzać swoje kompetencję i wiedzę oraz zdobywać nowe doświadczenia. Dzięki niemu można ciągle poszukiwać – nowych zainteresowań, pasji, ścieżek kariery i rozwoju oraz swojego miejsca w świecie. Inwestycja w siebie jest ciężką pracą. Poza tym, że pozwala nam osiągać cele uczy również cierpliwości, pokonywania własnych granic, konsekwencji w działaniu oraz samodyscypliny. Samorozwój naprawdę popłaca, bowiem małe kroczki, które wykona się, już teraz przynieść mogą zdumiewające efekty w bliższej i dalszej przyszłości.

Autor: Karolina Mondel