Bezpłodność i niepłodność to dwa terminy, które są stosowane do opisania długotrwałych problemów z zajściem w ciążę. Pomimo podobnego brzmienia, nie są to jednak synonimy. Oba terminy oznaczają bowiem co innego i w obu przypadkach istnieją inne możliwości dalszego postępowania. W artykule dokładnie opisujemy, co oznacza termin bezpłodność, co oznacza termin niepłodność oraz w jakich przypadkach można wdrożyć dające szanse na posiadanie biologicznego potomstwa metody leczenia.

Co to jest bezpłodność?

Na początku naszego tekstu zajmiemy się dokładnym opisaniem terminu bezpłodność. Jest to określenie, które niestety oznacza trwały i zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną, niemożliwy do wyleczenia stan, w którym nie ma się możliwości posiadania biologicznego potomstwa. Postawienie takiej diagnozy pacjentom oznacza więc, że nie mają oni praktycznie żadnych szans na posiadanie własnych dzieci.

Przyczyny bezpłodności mogą być różne. W przypadku pań bezpłodność jest diagnozowana z powodu stwierdzenia poważnych uszkodzeń mechanicznych lub całkowitym brakiem określonych narządów rozrodczych, czyli przede wszystkim macicy lub jajników. Inną przyczyną bezpłodności u kobiet może być też przedwczesne pojawienie się menopauzy.

Z kolei w przypadku mężczyzn bezpłodność także może być rezultatem uszkodzenia części lub całości narządów rozrodczych (czyli jąder, prostaty, nasieniowodów lub prącia), powikłaniami pochorobowymi z okresu dzieciństwa (przede wszystkim świnki) lub rezultatem mutacji bądź zaburzeń o podłożu genetycznym.

Co to jest niepłodność?

Zupełnie innym problemem jest niepłodność, ponieważ jest to stan, który w wielu przypadkach jest możliwy do wyleczenia.

Nasz rozmówca, specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach na pytanie dotyczące tego, kiedy można mówić o niepłodności, odpowiedział, że: „Niepłodność to odwracalne problemy z zajściem lub doprowadzeniem do ciąży, które można leczyć z zastosowaniem odpowiednio dobranych, na podstawie przeprowadzonej diagnostyki, metod. Według WHO o niepłodności mówi się wówczas gdy para w wieku rozrodczym nie może doprowadzić do zajścia w ciążę przez rok. W tym czasie pacjenci muszą regularnie, czyli 2-3 razy w tygodniu, ze sobą współżyć bez stosowania środków antykoncepcyjnych”.

W jaki sposób prowadzone jest leczenie niepłodności?

Każdy przypadek niepłodności jest inny. W przypadku niepłodności partnerskiej przyczyny problemów z zajściem w ciążę tak samo często są związane ze stanem zdrowia pacjentki lub pacjenta. W niektórych przypadkach problemy leżą po stronie obojga partnerów jednocześnie. Żeby zaplanować i przeprowadzić leczenie niepłodności, niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych u obojga partnerów, które pozwolą określić dokładane przyczyny problemów z doprowadzeniem do zajścia w ciążę i dobrać odpowiednie metody leczenia. W niektórych przypadkach, leczenie niepłodności pozwala całkowicie wyleczyć pacjentów i umożliwić im posiadanie dzieci. W innych konieczne jest leczenie wspomagające w postaci np. zapłodnienia pozaustrojowego in vitro lub inseminacji domacicznej.