Rośliny to doskonały element dekoracyjny. Nie każda jednak kwitnie w takich samych warunkach, a mogą się one zmieniać nawet w obrębie naszego domu. W każdym pomieszczeniu jest zupełnie inny poziom wilgoci oraz nasłonecznienia. Rośliny mają też różne właściwości, które mogą mieć wpływ na to, gdzie je umieścimy. Warto więc wiedzieć, jakie rośliny wybierać do poszczególnych pomieszczeń.

rośliny doniczkowe

Salon

Salon to miejsce, w którym warto umieścić się pięknie prezentujące się rośliny. Dobrym wyborem będzie palma koralowa! Ta roślina nie tylko wygląda świetnie, ale jest najtańsza ze wszystkich palm. Poza tym, nie sprawia wielu problemów, więc poradzi sobie z nią nawet niedoświadczona osoba. Powinno się ją umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu i regularnie podlewać niewielką ilością wody.

Sypialnia

W sypialni najlepiej umieścić figowiec benjamina, który jest łatwy w pielęgnacji, ale czasami bywa grymaśny. Jednak warunki panujące w tym pomieszczeniu powinny być dla niego wystarczające. Figowiec benjamina potrzebuje częściowego nasłonecznienia oraz regularnego podlewania. Należy pilnować, aby gleba nie wyschła. Figowiec benjamina jest znany ze swojej zdolności do usuwania toksyn z powietrza oraz zwiększania poziomu tlenu, dzięki w czasie snu zwiększymy jego zapasy.

Gabinet

W gabinecie doskonale odnajdą się chryzantemy. Podobnie jak figowce wymagają one częściowego nasłonecznienia oraz regularnego podlewania. W tym pokoju bez problemu im to zapewnimy! Najważniejszym powodem, dla którego warto umieścić chryzantemy w gabinecie są ich naturalne właściwości. Te rośliny doskonale pochłaniają benzen wytwarzany przez papierosy, a także toksyny emitowane przez drukarki, fotokopiarki oraz kleje. Dzięki temu chryzantemy sprawią, że powietrze w naszym gabinecie stanie się zdrowsze.

 

Łazienka

Często obawiamy się stawiać rośliny w łazience, ale niepotrzebnie. Bez problemu możemy tam postawić aglaonemę, zwaną też chinese evergreen. Jest to piękna, a w dodatku bardzo wytrzymała roślina. Jednak znajdźmy dla niej zacienione miejsce oraz dbajmy o to, aby gleba zawsze była nawodniona. W łazience nie powinniśmy mieć problemu, aby spełnić te warunki.

Jadalnia

W jadalni nie spędzamy zbyt dużo czasu, ale tam również warto umieścić rośliny, które umilą nam jedzenie posiłku. Świetnie sprawdzi się wężownica o ciekawym wyglądzie. Jest ona idealna do jadalni, ponieważ nie musimy jej zbyt często podlewać, a więc nie będziemy się musieli martwić, że ją zaniedbamy. W dodatku, wężownicę najlepiej umieścić w świetle słonecznym, a w tym pomieszczeniu mamy go pod dostatkiem.

Kuchnia

W kuchni pięknie będzie wyglądać epipremnum złociste, którego liście spadają w kaskadowych winoroślach. Co sprawi, że to pomieszczenie zyska nowe oblicze. Epipremnum złociste nie powinno być umieszczone w bezpośrednim słońcu, a radzi sobie zarówno w suchym, jak i mokrym środowisku. Warto też pamiętać, że ta roślina znajduje się w trójce roślin doniczkowych najskuteczniej usuwających formaldehyd. Dzięki temu nasze jedzenie będzie przechowywane w zdrowym miejscu.